Apie mitybą

Kodėl verta pasirinkti augalinę mitybą?

kodel_2

Kai manęs paklausia, kodėl aš pasirinkau augalinę mitybą, paaiškinu, kad dėl  savo sveikatos, dėl žemės ūkyje išnaudojamų gyvūnų, dėl aplinkosaugos ir dėl mūsų visų ateities. Nes aš žinau, kad šis mano pasirinkimas turi didelę įtaką visiems šiems dalykams. Augaline mityba

Nauda sveikatai

Lėtinės ligos

Metai iš metų mes girdime, kaip didėja širdies ligomis, II tipo diabetu ir vėžiu sergančių žmonių skaičius. Tačiau nei viena pasaulinė organizacija nepripažįsta, kad suvaldyti šias ligas būtų galima tiesiog pakeitus žmonių mitybą ir atsisakius „Vakarietiškos“ dietos. Žinoma yra eskaluojami vienas arba du priešai – transriebalai ir hidrinti aliejai – kurios mums patariama vartoti kuo mažiau. Taip pat patariama valgyti daugiau daržovių ir daugiau sportuoti. Tačiau ar tai sumažino sergančiųjų skaičių? Ne, atvirkščiai, vis daugiau ir daugiau žmonių yra diagnozuojamos širdies ligos, diabetas ir nutukimas.

Jei pažvelgtume į Europos sergamumo širdies ir kraujagyslių ligų žemėlapį, vaizdas tikrai nuviltų: lietuviai pagal mirtingumą nuo šių ligų užimą trečią vietą, į priekį praleisdami tik dar didesnius autsaiderius Bulgariją ir Kiprą. Kas antras Lietuvos gyventojas miršta nuo infarkto, insulto ir kitų kraujotakos sistemos ligų, o mirtingumas dukart viršija ES šalių senbuvių vidurkį.

Dauguma žmonių vis dar galvoja, kad jie negali kontroliuoti savo sveikatos. Jie tiki, kad įvairios ligos, taip pat ir nutukimas, yra užprogramuoti genetiškai. Mums išrašomi vaistai bei skiriamos operacijos. Tačiau tai iš tikrųjų tik panaikina ligos simptomus, o ne pačią ligą. Ar pastebėjote, kad mums diagnozuoja migreną, depresiją arba aukštą cholesterolio kiekį ir išrašo tablečių nuo galvos skausmo, antidepresantų arba statinų, taip ir neišsiaiškinę kodėl mes sergame. Iš tikrųjų mes neesame blogosios genetikos aukos. Mes esame „Vakarietiškos“ dietos aukos. Kaip pasakė Dr. Esselstyn knygoje „Širdies ligos prevencija ir išgydymas“ – „Genai užtaiso tik šautuvą, tačiau gyvenimo būdas paleidžia kulką“.  Dr. Esselstyn daugiau nei 20 metų gydo širdies ligas augalinės mitybos pagalba.

Išsamiausiame kada nors atliktame mitybos ir sveikatos tyrime „Kinijos Studija“, daktaras T. Colin Campbell įrodo, kaip keičiasi vėžio ląstelių išplėtimas priklausomai nuo žmogaus maiste esančiu baltymų kiekio. Taip pat jis teigia, kad augalinė mityba yra pats galingiausias ginklas norint apsisaugoti nuo daugumo ligų.

Tačiau kaip gi technologinis progresas? Nei vienas iš paskutiniųjų 50 metų išradimų nepadėjo pagerinti bendrų mirties ir sergamumo rodyklių išsivysčiusiuose šalyse. Nors šiuolaikiniai medicininiai prietaisai yra daug tobulesni negu prieš 50 metų ir gali išgelbėti gyvybę įvykus autoavarijai ar netikėtam širdies smūgiui, mes nemokam užkirsti kelio lėtom progresuojančiom ligom (širdies ligos, vėžys). Šiandien žmonės gali ilgiau gyventi sergant, tačiau argi tai gyvenimas?

Nutukimas

Nutukimas jau senai tapo globaline problema. Pasaulinė sveikatos apsaugos organizacija tai pripažino dar 1997 metais. Nutukimas – organizmo būsena, kai žmogaus kūne esantis pernelyg didelis riebalinio audinio kiekis ima trukdyti normaliam organizmo funkcionavimui. Nutukimas gali sukelti pavojų sveikatai ir sukelia didesnę riziką susirgti širdies ligomis, II tipo diabetu ar kai kuriomis vėžio formomis.

Nutukimas sparčiai plinta ir Lietuvoje. Šiuo metu Lietuvoje antsvorį turi 62% vyrų ir 44% moterų. O nutukę yra 19% vyrų ir 20% moterų. Pagal nutukusių gyventojų skaičių Lietuva Europos Sąjungoje užima 5 vietą.

Nauda pasauliui

Yra daugybė įrodymų, kad gyvulininkystė daro didžiulį ekologinį poveikį mūsų aplinkai.

kodel_1

Vanduo

Ar jūs žinote, kad:

 • Gyvulininkystė yra didžiausia vandens išteklių naudotoja.
 • Augant gyventojų skaičiui, plečiant pramonę ir intensyvinant žemdirbystę (ypač gyvulininkystės šaką) su gėlo vandens trūkumu jau 2025 m. susidurs ir Šiaurės Amerikos bei Europos šalys, kaip rašoma 2010 m. atliktoje studijoje, kuri buvo spausdinta žurnale „Nature“. Tame pačiame straipsnyje teigiama, kad net 80 proc. žmonių gyvena teritorijose, kuriose ateityje pasijus vandens trūkumas.
 • Gaminant tam tikrą kiekį maisto, mėsos gamybai reikia daug daugiau vandens nei gaminant tą patį kiekį augalinio maisto. Pavyzdžiui, norint gauti 1 kg vištienos reikia 3500 litrų vandens. Palyginimui, 1 kg ryžių reikia 1912 l vandens, kviečių – 900 litrų, o bulvėms tik 500 litrų vandens.
 • Vienam mėsainiui pagaminti reikia apie 2 500 litrų vandens – tiek, kiek sunaudojama per 2 mėnesius maudantis duše.

Pasirinkti augalinę mitybą yra vienas geriausių sprendimų norint išsaugoti žemės vandens išteklius.

Iškastinis kuras

Ar jūs žinote, kad:

 • Norint pagaminti 1 kg. gyvulinės kilmės baltymų, sunaudojama AŠTUONIS kartus daugiau kuro, negu gaminant tokį pat kiekį augalinės kilmės baltymų.
 • Vidutiniškai, norint gauti 1 kcal gyvulinės kilmės baltymo sunaudojama 28 kcal iškastinio kuro, o tuo tarpu norint gauti 1 kcal augalinės kilmės baltymo (pavyzdžiui, tofų) reikia tiktais 2,2 kcal. Jautiena ir aviena sunaudoja daugiausiai energijos – santykiu 54:1 ir 50:1.

Pasirinkti augalinę mitybą yra vienas geriausių sprendimų norint sumažinti iškastinio kuro suvartojimą.

Kiti ekologiniai faktoriai:

Ar jūs žinote, kad:

 • 2009 metais „Worldwatch Institute“  išleido ataskaitą, kurioje teigiama, kad gyvulininkystė atsakinga ne mažiau kaip už pusę visų žmogaus sukeltų šiltnamio efektą sukeliančių dujų.  Ataskaitoje pažymima, kad gyvūninės kilmės produktų gamyba faktiškai išleidžia ne mažiau kaip 32,6 mlrd. tonų anglies dioksido per metus, arba 51 procentą visame pasaulyje išmetamo šiltnamio dujų kiekio.
 • šiuo metu gyvūnų auginimui yra naudojama 30 proc. Žemės sausumos ir 70 proc. dirbamos žemės
 • gyvulininkystė yra pagrindinė miškingumo mažėjimo priežastis, o tai prisideda prie biologinės įvairovės nykimo pasaulyje.
 • Anot „The World Bank“ gyvulininkystės pramonė yra atsakinga už beveik 91 % Amazonės miškų sunaikinimo.
 • Gyvūnai, auginami maistui, „pagamina“ daugiau nei 3 milijonus kilogramų išmatų kiekvieną minutę.

Nauda gyvūnams

Ar jūs žinote, kad

Augalinės mitybos pasirinkimas yra pats svarbiausias žingsnis, kurį jūs galite žengti dėl savo sveikatos, aplinkos ir bendruomenės.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *