Apie mitybą

Kelias sveikos mitybos link. Strategija, taisyklės ir patarimai

kelias1

Gyvenote sau gyvenote ir štai įtakoti savo gydytojo, aplinkos, pasaulio, mados, knygos, filmo ar tiesiog vidinės savijautos nusprendėte, kad laikas keistis ir, pirmiausia, laikas keisti savo mitybą. Nusprendėte atsisakyti nesveiko, greito ir blogo maisto. Arba, dar geriau, nusprendėte atsisakyti gyvulinės kilmės produktų. Tačiau, kas dabar? Taip, jūs jau žengėte pirmą, ir mano manymu, vieną svarbiausių žingsnių, viduje nusprendėte, kad laikas keistis.

Bet ką daryti toliau? Kaip įgauti įprotį valgyti sveiką, natūralų ir naudingą maistą? Kaip užprogramuoti save sveikesnėms pasirinkimams? Nes lengva yra pasakyti, bet sunkiau padaryti. Čia aš jums ir noriu padėti. Žingsnis po žingsnio surašiau jums špargalkę, kaip lengviau tai padaryti. Kaip mąstyti, kaip pakeisti įsitikinimus ir vidines nuostatas.

Šiame straipsnyje sudėjau pagrindą to, ko mokinu  ir apie ką kalbu su savo klientais, kaip augalinės mitybos treneris.

Straipsnis yra iš dviejų dalių.

Pirmoji dalis – strategija ir patarimai, kaip apskritai pereiti prie sveikesnės mitybos, o antroji dalis – kaip padaryti svarų žingsnį link dar sveikesnės mitybos, t.y. kaip atsisakyti mėsos savo kasdieniniame gyvenime. Kodėl mėsos? Nes žmonių manymų atsisakyti pieno ir kiaušinių dar yra kažkaip sunkiai, bet suvokiama, tačiau atsisakyti mėsos, tai čia aukščiau visko. Kodėl tai sunku padaryti ir kokie mūsų vidiniai įsitikinimai neleidžia mums to, apie tai papasakojau antroje straipsnio dalyje.

Taigi, pradedame.

mityba1

Pirmiausia reikia sudaryti planą

1. Iškeliam sau konkretų tikslą

Išsikelkite sau tikslą ir kiek įmanoma smulkiau jį aprašykite. Parašykite apie tai, ką jūs norite pasiekti galutiniame variante. Kaip norite atrodyti ir kaip jaustis. Būtinai užfiksuokite datą iki kada jūs norite tą tikslą pasiekti.

Pavyzdžiui, jūsų tikslas: pereiti prie sveikos mitybos ir numesti tam tikrą svorį (proto ribose!) iki naujųjų metų.

O dabar įsivaizduokite, kad šiandien naujieji metai ir jūs jau maitinatės sveikai. Įsivaizduokite tai, kuo įmanoma geriau. Kaip jūs jaučiatės? Kaip jūs atrodote? Kaip jūs esate apsirengę? Ką apie jus kalba draugai ir artimieji? Užsirašykite viską kuo smulkiau, viską kas šauna jums į galvą. Aš esu įsitikinęs, kad tai bus labai malonus aprašymas. Kam viso to reikia? Jūs turite, kuo įmanoma aiškiau matyti kryptį, kur link jūs judate.

2. Sudarome smulkų planą tikslui pasiekti

Taigi, tikslas iškeltas. Tikslas aiškus. Dabar reikia smulkiai aprašyti kelią link jo. Kiekvieną etapą, žingsnis po žingsnio. Galima net su tarpinėmis datomis.

Užsirašykite, kokius naujus įpročius susijusius su mityba jūs norite įgauti.

Pagalvokite ir užsirašykite maisto priklausomybes, kurių norite atsikratyti. Pavyzdžiui, aš ilgą laiką negalėjau atsisakyti įpročio valgyti kiaušinius pusryčiams. O galbūt, kai kas neįsivaizduoja savo vakaro be nesveikų užkandžių lėkštės ar įpročio gerti gausiai cukrumi pasaldintą kavą.

Užrašykite, kokius sveikus produktus jūs norite įtraukti į savo kasdienį menių. Pagalvokite ir užrašykite menių artimiausiai savaitei remdamiesi šiais produktais. Nusipirkite juos iš anksto. Taip pat nepamirškite prieskonius ir kitas smulkmenas. Visa tai yra daroma tam, kad kuo įmanoma labiau sumažinti tikimybę paslysti kelio pradžioje ir nepasiduoti pagundai pradėti kitą kartą, kai būsite labiau pasiruošę. O kitą kartą juk bus tas pats. Jūs tai patys gerai žinote.

Pagalvokite ir parašykite, koks fizinis aktyvumas jums yra arčiausiai širdies (bėgimas, šokiai, joga, batutas, dviratis, sporto salė, pasivaikščiojimai, mankšta, slidės, riedučiai – bet kas). Įtraukite šiuos užsiėmimus į savo sveikatingumo planą. Sąžiningai ir realiai įvertinkite, kiek kartų per savaitę jūs galėsite tam skirti laiko.

Jeigu iki šio momento jūs niekada reguliariai nesportavote, tai gera pradžia būtų 2-3 užsiėmimai per savaitę. Geriau mažiau, bet reguliariai.

Jūsų pagrindinė užduotis – užtvirtinti teigiamą įprotį ir leisti kūnui pačiam pajausti naujus pokyčius. Įpratę, jūs sportuosite jau ne per prievartą, o todėl, kad nesportuoti jau tiesiog negalėsite. Kūnas jums to neleis.

Ir dar svarbus momentas. Tegul jūsų plane būtinai liks vietos kompromisams. Nereikia savęs statyti į griežtus rėmus be galimybės žengti žingsnį į šoną. Ir žinoma, jūsų strategija turi aiškiai apibrėžti jūsų vertybes.

Pavyzdžiui, jūs norite numesti tam tikrą svorį kuo greičiau, tačiau kartu norite išlikti energingi ir gerai jaustis. Jūsų strategija savaitei gali būti: 2 jogos treniruotės ir 2-3 kardio treniruotės. Ir tai plaukiančiame rėžime. Jūs iš anksto nežinote, kokią būtent dieną jūs darysite jogą, kokią kardio treniruotę, o kokią dieną tiesiog tingėsite. Taip jūs sau paliekate veiksmų laisvę, tačiau turite planą, kuris vis tiek turi būti įgyvendintas.

Ir prašau jūsų, jokių kraštutinumų ir jokiu būdu nesistenkite būti idealūs. Idealumas – sveiko proto priešas. Jūsų kelyje būtinai atsiras akmenų ir trikdžių. Ne vieną ir ne du kartus, jums kils noras viską mesti. Aš tai galiu garantuoti. O jus ką, norite gauti viską ir iškart? Todėl iš anksto susitaikykite su tuo faktu, kad nieko nėra idealaus ir jūs neesate išimtis. Na ir kas? Svarbiausia yra prisiminti tikslą ir judėti link jo nežiūrint į nieką. Paslydote, atsikėlėte, nusivalėte, padarėte išvadas ir vėl pirmyn į priekį.

Tolygios ir, kas svarbiausia, sąmoningos permainos – jūsų sėkmės pagrindas.

Kompromiso su savimi pavyzdys:

Pagalvokite apie tai, ką jūs labiausiai mėgstate valgyti. Tada iš to išsirinkite, jūsų manymu, patį sveikiausią dalyką. Pradžioje ruoškite šį patiekalą dažniau. Ypač tais momentais, kai norisi save palepinti, pavyzdžiui, tortu. Taip jūs suvokiate savo norus ir kartu nejaučiate sąžinės graužaties dėl to, kad vėl nusukote iš kelio.

3. Sekite rezultatus

Ir žinoma, nepamirškite sekti tarpinių rezultatų. Pavyzdžiui, puikus šalutinis efektas perėjus prie sveikesnio maisto yra nukritęs svoris, sveikesnė oda, jums neįprastas žvalumas, energija arba noras kurti. Pasiekę savo tikslus ir suvokę kelią, kurį teko pereiti, jūs stipriai nustebsite, kaip realiai, viskas yra daug paprasčiau, negu atrodė iš pat pradžių. Pažadu.

mityba6

O dabar, jeigu jūs sąmoningai nusprendėte imtis veiksmų ir sudarėte naujo, sveikesnio gyvenimo planą, jūs turėtumėte pajausti palengvėjimą. Nes planavimas – tai sėkmės pagrindas. Jūs pagaliau žinote, kaip viską išjudinti iš vietos. Dabar liko tik smulkmena. Reikia pradėti tai daryti.

Taigi, kaip pereiti prie sveikesnės mitybos?

2015 m. Spalio 26 d. Pasaulio Sveikatos Organizacija (PSO) oficialiai pripažino, kad raudonosios mėsos vartojimas (ypač rūkytos, keptos, sūdytos ir pan.) yra vėžinių susirgimų vienas iš rizikos faktorių. Nežiūrint į nesutinkančius su PSO (keista, jeigu jų nebūtų), pasaulyje, kuriame žmonės labiau pasitiki informacija gaunama iš išorės, negu vadovaujantis savo vidiniais pojūčiais, šitas pareiškimas reiškia labai daug. Jeigu jums įdomu, kodėl PSO priėmė tokį revoliucinį sprendimą, galite pasiskaityti jų oficialų tinklalapį, ten viskas aprašyta smulkiai. O jeigu trumpai, tai PSO pripažino, kad negali toliau ignoruoti daugybės mokslinių tyrimų apie mėsos ir jos gaminių žalą. Štai tokia dabar yra oficiali PSO pozicija.

Dešros, dešrelės ir rūkyti mėsos gaminiai sukelia vėžį. Jautiena, kiauliena, aviena, veršiena sukelia vėžį. Ir yra visiškai nesvarbu, ar šita jautiena, apsupta meilės ir priežiūros, ganėsi jūsų senelės kaime ar gimė ir buvo užauginta skerdykloje – PSO šios produktus priskyrė tai pačiai kategorijai, kaip ir tabaką su plutoniu.

PSO teigia, kad – „Per dieną suvartojus 50 g perdirbtos mėsos, rizika susirgti skrandžio vėžiu padidėja 18%“.

Aišku, tai nereiškia, kad dabar visas pasaulis per vieną dieną atsisakys mėsos. Po PSO pareiškimo jau praėjo gana daug laiko ir jau aišku, kad neatsisakė. Ir būtų kvaila to tikėtis. Nes, kaip ir visos revoliucinės idėjos, atsisakymo nuo mėsos idėjai reikia laiko užaugti žmonių galvose. Tačiau sraigtai pradėjo suktis. Dabar viskas yra oficialu. Atsirado naujas svarus argumentas ir, jei jūs esate mąstantis žmogus,  jūs tikrai bent jau susimąstysite.

mityba7

Taigi, šis straipsnis yra skirtas tiems, kas subrendo pokyčiams. Jeigu jūs vis dar abejojate tuo, kad atsisakius mėsos jums bus tik geriau, tada skiriu jums „namų darbus“: patyrinėkite PSO tinklalapį, paskaitykite daktaro T. Colin Campbell knygas, Michael Greger darbus ir kt. O dar geriau būtų, jeigu jūs viską išbandytumėte patys: tam tikram laikui atsisakykite mėsos produktų ir pajauskite skirtumus. Aš jums garantuoju, kad pojūčiai bus nerealus.

O vėliau grįžkite prie šio straipsnio.

Kaip atsisakyti mėsos?

Yra du būdai.

Pirmas – paimti ir tiesiog nustoti valgyti mėsą. Per vieną dieną. Visiškai. Taip padariau aš ir tai buvo vienas iš geriausių sprendimų mano gyvenime, kuriuo aš didžiuojuosi iki šiol.

Žinote, kaip man tai pavyko? Pasibjaurėjimas mėsa ir gailestis gyvūnams atėjo vėliau. Pirmiausia buvo gailestis sau pačiam.

Jeigu jais tikėčiau, aš galėčiau galvoti, kad tai buvo tik atsitiktinumas. Tačiau savo blogiausiame gyvenimo taške – kai buvau storas, nelaimingas, tiesiog vegetuojantis padaras turintis ryškius depresijos bei alkoholizmo požymius ir nematantis jokios gyvenimo prasmės, o tuo labiau tikslo, mano gyvenime atsitiktinai atsirado Rich Roll knyga „Ultražmogus“. Tai istorija žmogaus, kuris atsispyrė nuo gyvenimo dugno ir iškilo į dangų. Buvęs narkomanas, alkoholikas, labai prastos fizinės formos vidutinio amžiaus žmogus tapo vienu geriausių pasaulio atletų – ultrabėgiku. Ir dėl savo pasikeitimų jis labiausiai dėkoja akimirkai, kai nusprendė atsisakyti gyvulinių kilmės produktų ir pasirinko augalinę mitybą.

Aš labai susitapatinau su jo istorija ir pagalvojau, kodėl gi ne. Jeigu pavyko jam, kodėl negali pavykti ir man. Ir nutariau mėnesiui tapti veganu. Aš pajaučiau tokius didžiulius pasikeitimus savyje ir savo gyvenime, kad, kaip sakiau, šiuo sprendimu didžiuojuosi iki šiol.

Tai nereiškia, kad šį knyga padės ir jums. Gal taip, o gal ir ne. Gal jums padės kitos knygos. Vidiniai pasikeitimai ir akimirkos, kai mes subrendame pokyčiams yra labai individualūs dalykai. Todėl tiesiog skaitykite knygas, žurnalus, tinklaraščius, žiūrėkite filmus, vlogus, dokumentiką, o geriausiai, kaip minėjau išbandykite augalinę mitybą patys.

Jeigu jūs dėl kokiu nors priežasčių neieškote lengvo kelio ir jūs:

 • Jaučiate motyvacijos stoką (vis tiek nesuprantate, kokią žalą daro mėsos produktai jūsų organizmui)
 • Suprantate žalą, tačiau jaudinatės dėl to, ką pasakys aplinkiniai (ką pasakys vyras? Giminės? Kolegos?)
 • Jūs patys sau trukdote atsisakyti gyvulinės kilmės produktų (jūs tiesiog nemėgstate kažką keisti savo gyvenime), tada jums labiau tiks antras būdas – t.y. atsisakyti mėsos produktų palengva.

Iš karto galiu jūs patikinti, kad rinktis šį būdą iš fiziologinės pusės, nėra būtina. Jeigu jūs nesate nėščia moteris, kuriai ir šiaip nėra patartinos kokios nors kardinalios permainos mityboje, jūs tikrai nemirsite ir tikrai nesusirgsite atsisakę mėsos visam gyvenimui.

mityba8

Ar gyvenimas atsisakius mėsos yra įmanomas?

Kas gi slypi jūsų viduje tokio, kas neleidžia iki galo suvokti minties, kad gyvenimas atsisakius mėsos yra įmanomas? Jūsų įsitikinimai. Įsitikinimai – tai vidinės nuostatos apie save ir mus supantį pasaulį. Jie taip stipriai yra įsišakniję jūsų pasąmonėje, kad tiesiog virto programomis. Šitie įsitikinimai, tikrąją to žodžio prasmę, kuria jūsų realybę. Būtent šios, dažniausiai sąmoningai nesuvokiamos jungtys, ir valdo jūsų gyvenimą.

Paprastas pavyzdys. Mergina įpratus manyti, kad ji yra linkusi į apkūnumą. Būtent taip vaikystėje jai dažnai kartojo mama: „Nevalgyk saldumynų, tu juk esi linkusi į apkūnumą!“ . Merginai augant, pats gyvenimas, jai ne kartą įrodinėjo tą patį. Todėl mergina užaugo su tvirtu tikėjimu, kad ji yra linkusi į apkūnumą. Ir dabar, visiškai nesvarbu ar buvo tikrų priežasčių tam (genetika, šeimos mitybos tradicijos, fizinis aktyvumas) –   mergina iš tikrųjų tampa apkūni. Nes ji šventai tuo tiki. Joje dirba programa.

Kai mes dar esam vaikai, mūsų pasąmonė visą informaciją priima kaip tiesą – ypač apie save ir ypač iš tėvų. Tai yra auklėjimo pagrindas. Viskas, ką mes priimam kaip tiesą, lieka mūsų pasąmonėje ir pradeda kurti mūsų gyvenimą. Ir kažką ištraukti iš ten yra, oj, kaip nelengva. Ištraukti, suprasti ir pakeisti į visiškai priešingus įsitikinimus yra dar sunkiau. Bet įmanoma.

Bet kokiai temai galima rasti informacijos „už“ ir „prieš“. Tik mes patys sprendžiame, kuo tikėti ir kokią programą paleisti. Todėl jeigu jūs šventai esate įsitikinę, kad atsisakius mėsos gyvenimas yra neįmanomas, tai turbūt jums taip yra iš tikrųjų. Gera naujiena yra ta, kad tokį įsitikinimą mes galime pakeisti. O bloga naujiena – tam, kad tai padaryti, jums prireiks visų jūsų valios ir sąmoningumo pastangų. Iš vienos pusės, kuo gyliau yra jūsų įsitikinimas ir kuo ilgiau jis yra su jumis – tuo yra sunkiau. Kita vertus – kuo daugiau aplink jūs yra žmonių, gyvenančiu su visiškai priešingais įsitikinimais ir gyvenančiais laimingą gyvenimą – tuo yra lengviau. Pagavote ryšį?

Jeigu jūs pagaliau esate pasiruošę, pakalbėkime apie įproti valgyti mėsą ir išskirkime jį į du lygmenis – mentalinį ir fizinį.

mityba8

Mentalinis lygmuo

1. Atsisėskite ir pagalvokite apie savo santykį su mėsa. Prisiminkite savo vaikystę ir visus ryškiausius įvykius susijusius su mėsa. Šašlykas, vestuvės, šventės, kelionės. Prisiminkite, kai mama vaikystėje vertė jūs valgyti mėsą ir kaip pagarbiai su mėsa elgėsi suaugę. Nieko keisto, kad jūs įpratote prie minties, kad mėsa – neatsėjama jūsų gyvenimo dalis. Panašiai, kaip jūsų nosies forma.

Visada kyla pasipriešinimas, kai mes norime atsisakyti to, prie ko mes esame įpratę. Tai yra normalu.

Kai žmonės nori pakeisti savo nosies formą, jie kreipiasi pas plastinės chirurgijos specialistą ir daro nosies operaciją. Jie yra pasiruošę tam, kad teks savaitę vaikščioti su tvarsčiais ir netgi vėliau, kurį laiką, jų nosis atrodys patinusi. Tačiau jie žino, kad patinimui praėjus, galų gale veidrodyje pamatys gražią ir taisyklingą nosį. Būtent tokią nosį, apie kokią jie svajojo. Tai yra rezultatas, už kurį jie buvo pasiruošę kęsti laikiną diskomfortą.

Negalima įveikti maratoną, nesitreniravus. Negalima išmokti kalbėti kinų kalba, nesimokant. Negalima pradėti skaniai gaminti, negaminant.

Negalima pasiekti rezultato aplenkiant patį procesą.

Tas pats ir su mėsa. Dažnai bandymai atsisakyti mėsos dūžta į nenorą patirti laikiną diskomfortą. Bet kokių pasikeitimų pradžioje, mes jaučiamės negerai ir neįprastai, ir atrodo, kad taip dabar bus visada. Tačiau tai tik yra mūsų proto spąstai. Tai yra netiesa.

2. Supraskite ir užsirašykite savo įsitikinimus susijusius su mėsa. Nesvarbu, negatyvius ar pozityvius. Pavyzdžiui – „Mėsa yra naudinga mano sveikatai“ arba „Aš niekada negaliu atsisakyti keptos mėsytės vasara“. Tegul tai būna tiesiog paprasti teiginiai. Tam, kad būtų aiškiau, pavadinkime šiuos įsitikinimus negatyviais, kadangi jie jums kenkia.

3. Dabar pakeiskite juos į atvirkštinius teiginius: „Mėsa kenkia mano sveikatai“ ar „Aš lengvai galiu atsisakyti keptos mėsytės“ . Susipažinkite – tai jūsų nauji įsitikinimai. Teigiami.

4. Pakabinkite naujus įsitikinimus matomose vietose, įsidėkite į piniginę, kartokite juos kuo dažniau.

5. Apsupkite save žmonėmis, kurie gyvena pagal jūsų naujus teigiamus įsitikinimus. Žmonėmis, kurie ilgus metus gyvena be mėsos ir jaučiasi puikiai. Bendraukite su jais, mokykitės iš jų, perimkite patirtį. Svarbu: šitie žmonės turi būti laimingi ir sėkmingi. Jūs turite matyti, kad jūsų naujieji įsitikinimai nėra tiesiog jūsų fantazijos vaisius. Turite matyti, kad yra žmonių, kuriems tai yra ne tik gyvenimo standartas, bet ir gėris bei laimės šaltinis.

Čia svarbiausias faktorius yra – jeigu tai veikia kitiems, tai gali veikti ir man.

6. Turėkite kantrybės. Pastangos pakeisti visą savo gyvenimą per vieną naktį dažniausiai baigiasi pasidavimu vos tik įpusėjus pirmąją savaitę. Tad atsargiai – viskas su saiku. Lašąs po lašo ir akmenį pratašo. Kai jus pamatysite, kad gyvenimas be mėsos yra įmanomas, kiekybė virs kokybe ir jūsų pasąmonė pasikeis. Jus net nepastebėsite to. Tiesiog vieną dieną suprasite, kad tiesiog nesuvokiate mėsos, kaip maisto. Kaip akmens ar vinių. Nors ir kaip stipriai aš būčiau alkanas, man niekada nešaus į galvą valgyti vinių.

Fizinis lygmuo

Dauguma žmonių, su kuriais man teko kalbėtis apie jų buvusią meilę mėsai, pasakoja maždaug tą patį: pirmiausia, jie buvo pripratę prie mėsos skonio, bei prie sotumo jausmo, kurį suteikia šitas produktas.

Ką daryti su skoniu? Daugelis neįsivaizduoja savo gyvenimo be mėsos skonio. Mėsa – tai skanu. Tai yra tokia pat trauka skoniui, kokią sukelia šokoladas, miltiniai patiekalai ar aštrus maistas. O juk yra mėsa bandelėje pilna aštraus padažo. Pavyzdžiui, dešrainis su kečupu. Dar stebitės, kodėl jie yra tokie populiarūs?

Ryškaus skonio trauka – tai tik hiperstimuliuotų receptorių pasekmė. Tačiau gera naujiena yra tą, kad po 7 -10 dienų valgant paprastą maistą, jūsų skonio receptoriai atsigaus ir vaisiai vėl taps saldus, o valgydami savo sultyse kepintas daržoves pajausite visą jų skonių gamą.

Dabar pakalbėkime apie sotumo jausmą. Mėsą puikiai atstoja pupelės, ankštinės daržovės, riešutai ir grybai. Svarbiausia – mokėti juos gaminti ir mokėti suderinti. Kitaip kiekvienas baltymas virs akmeniu jūsų skrandyje.

Pati sočiausia augalinė vakarienė, kuri yra ne tik naudinga, bet ir komfortiška jūsų virškinimui: augaliniai baltymai + nedidelis kiekis sudėtingų gerųjų angliavandenių iš pilno grūdo produktų + didelis kiekis ląstelienos ir enzimų iš nekrakmolingų daržovių ir žalumos.

Kuo sunkesnis baltymas, tuo lengvesni turi būti angliavandeniai. Taip, aš žinau, kad taip mes laužom visas maisto derinimo taisykles, bet mano praktika rodo, kad bet kokio sunkumo baltymai + lengvi angliavandeniai įsisavinami be problemų. Ypač jei šalia jų yra gera porcija žalumos bei prieskonių.

mityba9

Įvairovės pilnas maistas

Pati dažniausia klaida, kurią daro pradedantieji vegetarai/veganai ar žmonės pasirinkę augalinę mitybą – skurdus meniu. Atsisakius mėsos, pradžioje sunkiai įsivaizduojama, kad kitas maistas gali suteikti tą patį sotumo jausmą. Tačiau esmė čia nėra surasti kuo daugiau veganiškų receptų (nors pradžioje to irgi reikia), o iš tikrųjų juos gaminti. Tai yra suprasti esmę ir savarankiškai namie gaminti sveikus patiekalus, visada bandant kažką naujo. Tik gaminant įmanoma suprasti, kokie produktai dera tarpusavyje ir kas būtent jums tinka ir patinka.

Viena mano klientė skundėsi, kad yra labai sunku prisiminti visas maisto derinimo taisykles. Jeigu ir jūs taip manote – reiškia jūs netgi nebandėte. Gaminant, prisiminti reikia tik tol, kol dar nėra vidinio supratimo kodėl yra taip, o ne kitaip. Vėliau gaminimas tampa intuityvus. Kažkaip kūnu supranti, kad mylima pica (veg. padas, veg. sūris) yra labai skanu, bet per daug sunku. O štai soba makaronai su grybais ir su daržovių salotom šalia – kaip tik tai, ko reikia kūnui.

Prisiminkite, kad pavalgę jūs turite jaustis geriau negu prieš valgį. Jeigu papietavę ar pavakarieniavę jūs jaučiatės blogiau negu prieš tai (norisi prigulti, sunku atsistoti, norisi nieko neveikti), reiškia jūsų valgomas maistas nėra geras.

Jeigu visiškai atsisakyti mėsos jums kol kas nepavyksta, išbraukite mėsą pagal toliau esančią schemą:

 1. Dešrelės, dešros ir pan.
 2. Kiauliena
 3. Jautiena, veršiena ir aviena
 4. Vištiena
 5. Triušiena
 6. Kalakutiena
 7. Žuvis
 8. Jūros gerybės

Pradžioje palikite mėsos patiekalus kas antrai dienai, o kai įprasite vakarieniauti ir pietauti su augaliniu baltymu, tada pereikite prie dviejų kartų per savaitę. Ir taip mažinkite, kol visiškai atsisakysite mėsos.

Dar kartą primenu. Per pereinamąjį laikotarpį svarbu po ranką turėti įvairius pilno grūdo produktus, prieskonius ir žoles. Ir kuo daugiau, tuo geriau.

Atėjo laikas permainoms

Niekada nepamirškite – nėra jokios tiesios tol, kol mes ją patys nepradedame tikėti. Kol mes neįkvepiame jai gyvenimą mūsų mintyse.

Laikas pradėti savimi tikėti. Jūs galite pakeisti savo gyvenimą. Jūs tikrai galite pakeisti savo įpročius ir jūs tikrai galite žengti žingsnį į sveikesnį gyvenimą. Žingsnis po žingsnio ir pasaulis jums įsižiebs kitomis spalvomis.

Pirmyn!

Patiko? Nepamirškite pasiskaityti ir kitus mano straipsnius apie mitybą!

Jeigu turite klausimų visada galite rašyti man:

 El. paštas: [email protected]

Facebook: kastasavokadas

 Instagram: kastasavokadas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *